Krvný tlak

Cholesterol

Srdcová arytmia

Cukor

Návrat k sexuálnemu životu

Obnovenie sexuálneho života často pomôže partnerom zblížiť sa. Sex po infarkte alebo operácii srdca môže odbúrať stres a podporiť vaše sebavedomie. Tu je niekoľko spôsobov, ako urýchliť návrat k sexuálnemu životu:

  • Osvojte si zdravé stravovacie návyky a denne ich dodržiavajte – cvičte, odpočívajte a užívajte lieky.
  • Cvičenie pomáha cítiť sa vo forme a sebaisto. Cvičenie aerobiku (vrátane chôdze), jogging, plávanie, bicyklovanie alebo tanec pomáhajú znížiť možnosť zrýchlenej činnosti srdca, dýchavičnosti, alebo bolesti v hrudi počas pohlavného styku. Kým s nimi začnete, poraďte sa s lekárom.
  • Prestaňte fajčiť!
  • Buďte trpezliví. Pokúste sa porozumieť svojim pocitom. Vy, ale aj váš partner, sa môžete po infarkte alebo srdcovej operácii cítiť zraniteľný. Vaše emócie sa môžu rýchlo meniť od sĺz k smiechu, od pocitu šťastia k zlosti. Náhle výkyvy nálad sú obyčajne dočasné. Usilujte sa byť jeden voči druhému trpezlivý. Zmysel pre humor pomáha.
  • Nezačínajte so sexom skôr, než sa veci dostanú „späť do normálu.“ Ak máte s partnerom pohlavný styk skôr, ako ste na to pripravený, váš strach možno vôbec nepominie. Napokon môže spôsobiť ešte viac problémov.
  • Na začiatku nemajte príliš veľké očakávania. Väčšina ľudí si musí na sex po infarkte alebo operácii srdca privyknúť. Zvoľte pomalšie tempo a nechajte veci prebiehať spontánne a prirodzene.
  • Vyberte si čas, keď ste obaja oddýchnutí a bez stresu.
  • Sexu sa venujte jednu až tri hodiny po hlavnom jedle. To vám umožní jedlo stráviť. Trávenie jedla si vyžaduje veľké množstvo krvi  a vaše srdce bude musieť pracovať oveľa ťažšie, aby malo dostatok krvi aj na inú aktivitu, ktorá si to vyžaduje.
  • Vyberte si domácke, pokojné prostredie, kde nebudete vyrušovaní.
  • Vezmite si pred stykom predpísané lieky.

Po infarkte alebo po operácii srdca máloktorý pár zmení sexuálne polohy alebo sexuálne praktiky, na ktoré bol navyknutý predtým. Niektoré zmeny však môžu byť prínosom. Pre pacientov so srdcovým ochorením je pohodlnejšia poloha naspodku. Po operácii srdca môže pooperačná jazva v takejto polohe bolieť. Ak je to tak, ľahnite si nabok tvárou k partnerovi alebo chrbtom k nemu. Tieto pozície znížia tlak na hrudník a uľahčia vám dýchanie.
Vaša zdravotná sestra alebo lekár vám pomôžu rozdiskutovať vaše sexuálne možnosti a alternatívy. Niektorým ľuďom pomáha navrátiť sebavedomie masturbácia a neraz uľahčí aj prechod k normálnemu pohlavnému styku. Vyvoláva menej chorobných prejavov a vyžaduje si menej telesnej energie.