Krvný tlak

Cholesterol

Srdcová arytmia

Cukor

Srdcové ochorenia a pohlavný život

Máte, alebo sa obávate, že môžete mať nejaké kardiovaskulárne ochorenie? Prekonali ste infarkt? Alebo operáciu srdca? Ak áno, možno vás znepokojuje otázka vašej sexuálnej spôsobilosti. Netreba sa obávať! Pokúsime sa vám zodpovedať na niektoré otázky, ktoré vás v tomto smere zaujímajú.

Sex a vaše srdce

Pre väčšinu ľudí znamená pojem sexuálna aktivita pohlavný styk. Ale sex je oveľa viac, ako len to. Svoje sexuálne záujmy môžete dať najavo mnohorakými spôsobmi. Môžete len túžiť po vašom partnerovi, alebo sa ho môžete chcieť dotýkať, či držať ho v náručí. Trvanie a kvalitu sexuálneho styku ovplyvňujú fyzické zmeny. Napríklad:

 • Keď ste vzrušený, dychová frekvencia pomaly stúpa, pokožka sčervenie. Vaše srdce zrýchli svoju činnosť a krvný tlak sa mierne zvyšuje.
 • So stúpajúcim vzrušením vzrastá sexuálne napätie. Súčasne s tým srdcová činnosť aj krvný tlak stúpajú.
 • Počas orgazmu sa toto napätie uvoľní. Počas aktu vaše srdce bilo rýchlosťou 90-145 úderov za minútu. Po orgazme sa postupne srdcová frekvencia, krvný tlak a dychová frekvencia vracajú na úroveň, ktorá je bežná pre pokojový stav.

Všetky tieto reakcie vášho tela sú počas sexu prirodzené. V skutočnosti by ste ich nemali vôbec zaznamenať. Ľudia, ktorí prekonali infarkt alebo operáciu srdca však reagujú odlišne ako ostatní.{mospagebreak}

Sex po infarkte alebo operácii srdca

So sexom môžete pokračovať od chvíle, keď sa po operácii alebo infarkte začnete cítiť dobre. Ale predtým to prekonzultujte s vaším lekárom, alebo zdravotnou sestrou.

Obyčajne muži aj ženy pokračujú v sexuálnom živote už o niekoľko týždňov po tom, čo prekonali infarkt, alebo operáciu srdca. Mnohí sa vrátia k pohlavnému životu aj skôr. Ale niektorí sú menej aktívni. Môže to súvisieť s úzkostnými stavmi, depresiami, alebo nedostatkom túžby. Lekárska starostlivosť, čas a poradenstvo by mohli v takýchto prípadoch pomôcť.

Keď sa zotavujete po infarkte, môžete si začať viac uvedomovať tlkot vlastného srdca, dýchanie a svalové napätie, či krvný tlak. Je to bežné, neznepokojujte sa.

Môžete sa dotýkať, držať, či maznať bez zámeru dosiahnuť orgazmus. Vy a váš partner môžete pociťovať, že ste milovaní, že ste v bezpečí bez toho, aby ste cítili tlak z očakávaného výkonu. Na tieto aktivity nepotrebujete veľa energie a môžete s nimi začať krátko potom, čo opustíte nemocnicu. Postupne sa môžete vrátiť k zvyčajnému plnému pohlavnému životu. Čím budete sebaistejší, tým viac uspokojenia to prinesie vám aj vášmu partnerovi.

Pohlavný akt si vyžaduje o čosi viac energie ako ostatné sexuálne aktivity. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste počkali, kým sa nebudete cítiť silnejší a aby ste sa až potom vrátili k sexuálnej praxi. Väčšina ľudí sa k sexu vráti okolo štvrtého až šiesteho týždňa po prekonaní srdcového infarktu.

Pacienti bez komplikácií sa môžu k pohlavnému životu s partnerom vrátiť už v rozmedzí týždňa až desiatich dní. Po operácii srdca to zvyčajne trvá od troch do šiestich týždňov.

Ak si nie ste istí, či ste na sex pripravení, lekár vás môže podrobiť testu, ktorým zistí vašu fyzickú kapacitu. Hodnoty činnosti vášho srdca a krvného tlaku môžu vám a vášmu ošetrujúcemu lekárovi pomôcť rozhodnúť, či ste na sexuálny život pripravení. Ak sa dostavia chorobné príznaky počas sexuálneho aktu, mali by ste prestať a odpočinúť si - ako vám lekár určite odporučí.

Psychologické faktory môžu tiež zredukovať vašu sexuálnu kapacitu, alebo záujem o sex. Keď sa zotavíte, môžete:

 • pociťovať depresiu, smútok a strach,
 • mať problémy so spánkom, alebo - naopak - spať príliš veľa, najmä počas dňa,
 • jesť viac, alebo menej ako obyčajne,
 • priberať na hmotnosti, alebo chudnúť a strácať záujem o život,
 • cítiť sa po celý čas unavený (najmä po akejkoľvek aktivite).

Tieto pocity bývajú obvyklé. Vo väčšine prípadov doznejú po niekoľkých mesiacoch po infarkte alebo po operácii srdca. Problémy v sexuálnej oblasti môžu narastať, ak podľahnete depresii. Strata túžby často pramení z neopodstatneného strachu, že sex vám zapríčiní srdcové problémy. Partneri preto neraz môžu prestať so sexuálnym stykom na celé mesiace, dokonca až roky. Poraďte sa o tom so svojím lekárom. Ľudia, ktorí zostanú depresívni dlhšie ako tri až šesť mesiacov po infarkte alebo operácii srdca majú k sexu ďalej a majú z neho menej radosti ako tí, ktorí sa s depresiou vysporiadajú ľahšie.{mospagebreak}

A čo lieky?

Mnohé lieky na srdcové problémy môžu ovplyvňovať sexuálnu túžbu a výkonnosť. Tam patria:

 • lieky na krvný tlak,
 • lieky na riedenie krvi,
 • tranquilizéry a antidepresíva,
 • niektoré lieky používané na potláčanie bolestí v oblasti hrudníka alebo nepravidelného srdcového rytmu.

Tieto lieky môžu ovplyvniť sexuálny život a sexuálne funkcie. Muži môžu mať problémy s erekciou, niektorí môžu mať predčasnú ejakuláciu, prípadne sa žiadna nedostaví.

Ženy môžu trpieť nedostatkom vaginálnej vlhkosti, ktorá môže spôsobovať bolestivý pohlavný styk. Niektoré ženy môžu mať znížený pocit sexuálnej túžby, alebo môžu mať problém dosiahnuť orgazmus. Ale tieto zmeny môže spôsobovať aj niečo iné - takže neprestávajte brať svoje lieky. S týmito problémami sa zdôverte svojmu lekárovi - nehanbite sa, nebuďte v rozpakoch. Neraz zmena druhu alebo dávkovania liekov môže ukončiť tieto problémy.

Vyrovnať sa s tým v partnerstve

Nielen samotný pacient, ale často aj jeho partner trpí tým, že jeden z nich má choré srdce. Aj partneri takto postihnutých pacientov môžu byť plní obáv, alebo depresívni. Vaše pocity - rovnako ako pocity vášho partnera - môžu vnášať napätie do vášho vzťahu. Každý z vás by si mal uvedomiť, rešpektovať a pochopiť pocity toho druhého.

Partneri pacientov často zápasia s tým, ako nájsť rovnováhu medzi tým, ako nebyť prehnane ochranárski alebo príliš starostliví. Vo väčšine prípadov partneri sú prehnane ochranárski a starostliví. Neberú do úvahy želania a zmeny, ktoré sa s ich uzdravujúcimi sa partnermi stali. Alebo nedovolia, aby sa rekonvalescent vrátil k bežným aktivitám. Niekedy sa môžu cítiť vinní za partnerovo srdcové ochorenie a mučia sa otázkami, či je to ich chyba.

Srdcový infarkt alebo operácia srdca môžu, ale nemusia zmeniť životné roly vás a vášho partnera. Inými slovami, váš partner môže zohrať významnú úlohu pri tom, ako sa s tým vyrovnáte a ako si vzťah usporiadate.

Partner pacienta býva často ovplyvnený obavami z rizika chorobných prejavov počas sexu. Môže mať obavy zo sexuálnych problémov, alebo iných ťažkostí, ktoré môžu poznačiť partnerský vzťah. Váš partner môže byť nahnevaný, alebo frustrovaný. Ak mal pár sexuálne problémy pred infarktom alebo operáciou srdca jedného z partnerov, po takejto udalosti sa môžu ešte prehĺbiť. Neriešené problémy môžu viesť k množstvu telesných, emocionálnych aj sociálnych problémov. Pár, ktorý spolu komunikuje o svojich sexuálnych potrebách, problémoch a všetkom, čo sa toho týka, má kvalitnejší vzťah i sexuálny život. Dobrá komunikácia môže viesť k včasnejšiemu návratu k sexuálnym aktivitám a umožní mať z nich väčší pôžitok. Partneri by mali o svojich ťažkostiach a obavách hovoriť aj so zdravotnou sestrou, alebo s lekárom.{mospagebreak}

Obnovenie sexu

Obnovenie sexuálneho styku často pomôže partnerom zblížiť sa. Znovu zapáli vašu nežnosť a romantickosť. Sex po infarkte alebo operácii srdca môže uľahčiť stresu a budovať vaše sebavedomie. Tu je niekoľko spôsobov, ako urýchliť návrat k sexuálnemu životu:

 • Osvojiť si zdravé stravovacie návyky a denne ich dodržiavať, cvičiť, odpočívať a brať lieky.
 • Cvičenie, ktoré zabezpečí, že sa budete cítiť lepšie a budete sebaistejší. Cvičenie aerobiku vrátane chôdze, jogging, plávanie, bicyklovanie alebo tanec. Tieto aktivity pomôžu znížiť možnosť zrýchlenej činnosti srdca, dýchavičnosti, alebo bolesti v hrudi počas pohlavného styku. Kým s nimi začnete, poraďte sa s lekárom.
 • Ak fajčíte, prestaňte s tým!
 • Majte sami so sebou trpezlivosť. Pokúste sa porozumieť svojim pocitom. Vy, ale aj váš partner sa môžete po vašom infarkte alebo srdcovej operácii cítiť zraniteľný. Vaše emócie sa môžu rýchlo meniť od sĺz k smiechu, od pocitu šťastia k zlosti. Tieto náhle výkyvy nálad sú obyčajne dočasné. Usilujte sa byť jeden voči druhému trpezlivý. Zmysel pre dobrý humor pomáha.
 • Vyvarujte sa vpadnúť do sexu skôr, než sa veci dostanú „späť do normálu.“ Ak máte s partnerom pohlavný styk skôr, ako ste na to pripravený, váš strach možno vôbec nepominie. Napokon to môže spôsobiť ešte viac problémov.
 • Pre začiatok nemajte príliš veľké očakávania. Väčšina ľudí si musí na sex po infarkte alebo operácii srdca privyknúť. Robte to pomaly a dovoľte, aby sa to dialo spontánne a prirodzene.
 • Vyberte si čas, keď ste obaja oddýchnutí a bez stresu.
 • Počkajte jednu až tri hodiny po hlavnom jedle, kým pristúpite k pohlavnému aktu. To vám umožní jedlo stráviť. Tak ako aj iné činnosti, aj trávenie jedla si vyžaduje množstvo krvi. Keď vaše telo použije veľa krvi na trávenie, vaše srdce bude musieť pracovať oveľa ťažšie, aby malo dostatok krvi aj na inú aktivitu, ktorá si to vyžaduje.
 • Vyberte si domácke, pokojné prostredie, kde nebudete vyrušovaní.
 • Vezmite si pred aktom predpísané lieky.

Po infarkte alebo po operácii srdca máloktorý pár zmení sexuálne polohy alebo sexuálne praktiky, na ktoré bol navyknutý predtým. V každom prípade niektoré zmeny môžu byť prínosom.

Pre niektorých pacientov so srdcovým ochorením je pohodlnejšie byť naspodku. Ale po operácii srdca môže pooperačná jazva v takejto polohe bolieť. Ak je to tak, ľahnite si nabok tvárou k partnerovi alebo chrbtom k nemu. Tieto pozície znížia tlak na hrudník a uľahčia vám dýchanie.

Vaša zdravotná sestra alebo lekár vám pomôžu rozdiskutovať vaše sexuálne možnosti a alternatívy. Niektorým ľuďom pomáha navrátiť sebavedomie masturbácia a neraz uľahčí aj prechod k normálnemu pohlavnému styku. Vyvoláva menej chorobných prejavov a vyžaduje si menej telesnej energie.{mospagebreak}

Čo robiť, ak sa u vás počas pohlavného aktu prejavia príznaky vášho srdcového ochorenia?

Počas sexuálneho aktu vaše srdce bije rýchlejšie a prudšie, vaša pokožka môže sčervenieť a spotiť sa. Tieto zmeny sú normálne, nie sú to príznaky srdcovej námahy. Môžete mať aj symptómy angíny pektoris (bolesť v oblasti hrudníka spôsobená zúžením koronárnych ciev). Anginózne príznaky poukazujú na to, že srdce nedokáže zvládnuť svoju prácu. Prejavuje sa to:

 • pocitom tlaku, bolesti alebo nepríjemného pocitu v čeľustiach, šiji, ramenách, hrudi, alebo v žalúdku,
 • výrazná dýchavičnosť (skrátený dych),
 • veľmi rýchly alebo nepravidelný tlkot srdca.

Ak máte počas sexu ktorýkoľvek z týchto príznakov, povedzte to svojmu partnerovi, obmedzte svoju aktivitu, odpočiňte si a vezmite lieky, ak vám ich lekár predpísal. Pomôcť môžu nitroglycerínové tabletky užité trikrát po 12-15 minútach. Keď príznaky pominú, môžete sa k sexuálnym aktivitám vrátiť.

Ak lieky nepotlačia príznaky choroby, alebo ak sa vrátia, keď sa znovu začnete venovať sexuálnej aktivite, zavolajte lekársku pomoc. Informujte svojho lekára, ak:

 • sa vám po pohlavnom styku ťažko zaspáva, alebo sa dlho nedokážete dostať do kondície,
 • zaznamenáte počas aktu nejaké zmeny, napríklad silné anginózne bolesti,
 • ak sa cítite veľmi unavený.

Pravdepodobne bude potrebné, aby ste urobili malé zmeny vo vašich denných stereotypoch alebo v užívaní liekov. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste si 15-20 minút pred sexuálnym aktom dali pod jazyk nitroglycerín (alebo jeho generikum).{mospagebreak}

A čo viagra?

Sexuálna dysfunkcia je bežná u mužov, ktorí trpia koronárnou chorobou srdca, alebo prekonali srdcový infarkt. Zvyčajne ju spôsobuje strach z ďalšieho záchvatu alebo komplikácií, a len vo zvyšných 10-15 percentách ide o organickú poruchu.

Sildenafil je nový liek, ktorý sa používa na liečbu mužskej impotencie. Aj keď môže pomáhať pri organických poruchách, ľudia s chorobami srdca by sa mali so svojím lekárom porozprávať o prínose ale aj rizikách, ktorým sa vystavujú užívaním tohto lieku.

V niektorých prípadoch by sa muži dokonca mali jeho užívaniu vyhnúť. Napríklad ľudia, ktorí užívajú nitráty. Kombinácia týchto dvoch liekov môže mimoriadne znížiť krvný tlak, čo môže ohroziť život.

Viagra môže tvoriť potenciálne nebezpečenstvo pre mužov, ktorí:

 • trpia aktívnou koronárnou ischémiou,
 • majú tendenciu k tvorbe krvných zrazenín, alebo majú hranične nízke hodnoty červených krviniek alebo nízky krvný tlak,
 • majú komplikovanú životosprávu spojenú s užívaním viacerých antihypertenzív,
 • užívajú iné lieky, ktoré môžu zapríčiniť metabolické rušenie účinkov viagry.

Ak ste prekonali infarkt, treba sa pred začatím užívania viagry poradiť s odborným lekárom, najlepšie s kardiológom.{mospagebreak}

Mýty a omyly

Veľa mýtov a nesprávnych názorov o sexe v súvislosti so srdcovými ochoreniami môže prameniť v strachu a v spomalenej rekonvalescencii.

Mýtus: Muži sa stávajú s pribúdajúcim vekom impotentní a ženy frigidné. Impotencia a nezáujem o sex postihujú tých, ktorí prekonali alebo trpia srdcovým ochorením. Skutočnosť: U starších mužov môže byť nástup erekcie pomalší, ale neraz mávajú dlhšie trvajúci pohlavný styk a ejakuláciu dokážu kontrolovať lepšie ako mladší muži. Ženy môžu mať aj po menopauze stále pôžitok z pohlavného aktu. Ženy i muži sa po infarkte alebo operácii srdca môžu vrátiť k normálnemu sexuálnemu životu.

Mýtus: Sex po infarkte často zapríčiní náhlu smrť. Skutočnosť: To sa stáva veľmi zriedka. Nový partner, alebo mimomanželský sex môže spôsobiť oveľa väčší stres.

Mýtus: Alkohol je skvelý sexuálny stimulátor. Skutočnosť: Malé množstvo alkoholu môže pomôcť znížiť napätie, strach, alebo pocit viny. Môže ovplyvniť to, aký podáte výkon, alebo ako sa budete cítiť. Rovnako môže váš výkon naštrbiť. Vážne následky má dlhodobý vplyv alkoholu. Alkoholici, ktorí sa stanú impotentnými, nemôžu svoj stav zvrátiť, kým neprestanú piť.

Mýtus: Mužské hormóny môžu u mužov vždy zvýšiť potenciu. Skutočnosť: Muži, u ktorých poklesla produkcia mužských hormónov, môžu mať sexuálnu schopnosť aj výdrž. To im pomôže zabezpečiť užívanie liekov na báze testosterónu. Ale tieto lieky nepomôžu mužom, ktorí majú v krvi normálnu hladinu tohto hormónu.

Mýtus: Ženské hormóny (estrogénová terapia) zlepšia sexuálnu nabudenosť u tých žien, ktoré so sexom po menopauze prestali, alebo nemajú dosť týchto hormónov. Skutočnosť: Žiadne štúdie nepotvrdili, že by estrogény povzbudzovali sexuálny apetít žien. Ale tieto hormóny (takisto ako krémy) môžu zvlhčovať vagínu a uľahčovať vstup penisu. Takéto ženy môžu nájsť v pohlavnom akte viac pôžitku. Ale odborníci neodporúčajú brať estrogén alebo náhradnú hormonálnu terapiu ako prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

Mýtus: Pre pacientov so srdcovými ochoreniami je najlepšia poloha byť počas aktu naspodku. Skutočnosť: Štúdie potvrdzujú, že nie je výhodou byť pri akte hore, alebo dolu.

Mýtus: Odpoveď srdcovej frekvencie je pri masturbácii oveľa nižšia ako pri normálnom pohlavnom styku. Skutočnosť: Reakcia srdcového rytmu na masturbáciu je nižšia, ale nie oveľa.

Mýtus: Pokles sexuálnej výkonnosti a funkcie po infarkte súvisí s tým, že srdce nie je schopné vydržať fyzické nároky, aké naň kladie sex. Skutočnosť: S výnimkou niekoľkých málo prípadov dopad srdcového infarktu na sexuálnu funkčnosť a výdrž je skôr v psychickej ako vo fyzickej rovine. Fyzické sexuálne požiadavky sa umiernia. Možno to prirovnať ku chôdzi nahor, keď berieme schody po dvoch s výstupom rezkým krokom.

Mýtus: Ak dostanete počas sexuálneho aktu anginózne bolesti, už by ste viac nemali mať styk. Skutočnosť: Bolesť v hrudníku počas sexuálnej aktivity je len vzácne taká silná, že prinúti pacienta so srdcovým ochorením prerušiť sexuálny akt. Váš lekár vám môže predpísať pravidelné lieky, ktoré môžu odstrániť bolesti na hrudi. Môže vám tiež odporučiť, aby ste sa častejšie podrobili testom na fyzickú záťaž, aby ste tak spoločne odhalili akékoľvek fyzické problémy.

Na záver

Keď vy a váš partner budete mať zo sexu radosť, zlepšia sa aj ostatné oblasti vášho života. Srdcové ochorenie môže vychýliť váš život spôsobom, akým si neželáte. Ale tiež vám umožní zvážiť, čo je v živote dôležité. Vezmite si z toho to pozitívne. Čo sa týka vzťahov s rodinou a priateľmi, môžu sa zlepšiť.