Krvný tlak

Cholesterol

Srdcová arytmia

Cukor

Sex po srdcových ochoreniach

So sexuálnymi aktivitami môžete pokračovať od chvíle, keď sa po operácii alebo infarkte začnete cítiť dobre. Predtým to prekonzultujte s vaším lekárom alebo zdravotnou sestrou.

Muži aj ženy zvyčajne pokračujú v sexuálnom živote už o niekoľko týždňov po tom, čo prekonali infarkt alebo operáciu srdca. Mnohí sa vrátia k pohlavnému životu aj skôr. Niektorí ľudia sú však menej aktívni. Môže to súvisieť s úzkostnými stavmi, depresiami, alebo nedostatkom túžby. v takýchto prípadoch môže pomôcť lekárska starostlivosť, čas a poradenstvo.

Keď sa zotavujete po infarkte, môžete si začať viac uvedomovať tlkot vlastného srdca, dýchanie a svalové napätie, či krvný tlak. Je to bežné, neznepokojujte sa.

Pohlavný akt si vyžaduje o čosi viac energie ako ostatné sexuálne aktivity. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste počkali, kým sa nebudete cítiť silnejší a aby ste sa až potom vrátili k sexuálnej praxi. Väčšina ľudí sa k sexu vráti okolo štvrtého až šiesteho týždňa po prekonaní srdcového infarktu.

Pacienti bez komplikácií sa môžu k pohlavnému životu s partnerom vrátiť už v rozmedzí týždňa až desiatich dní. Po operácii srdca to zvyčajne trvá od troch do šiestich týždňov.

Sexuálny akt môžete dočasne nahradiť inými formami vzájomnej náklonnosti partnerov (hladkanie, láskanie, objímanie) bez zámeru dosiahnuť orgazmus. Vy a váš partner budete pociťovať, že ste milovaní a že ste v bezpečí bez toho, aby ste cítili tlak z očakávaného výkonu. Na tieto aktivity nepotrebujete veľa energie a môžete s nimi začať krátko potom, čo opustíte nemocnicu. Postupne sa môžete vrátiť k zvyčajnému plnému pohlavnému životu. Čím budete sebaistejší, tým viac uspokojenia to prinesie vám aj vášmu partnerovi.

Ak si nie ste istí, či ste na sex pripravení, lekár vás môže podrobiť testu, ktorým zistí vašu fyzickú kapacitu. Hodnoty činnosti vášho srdca a krvného tlaku môžu vám a vášmu ošetrujúcemu lekárovi pomôcť rozhodnúť, či ste na sexuálny život pripravení. Ak sa dostavia chorobné príznaky počas sexuálneho aktu, prestaňte a odpočiňte si.

Psychologické faktory môžu tiež zredukovať vašu sexuálnu kapacitu alebo záujem o sex. Keď sa zotavíte, môžete:

  • pociťovať depresiu, smútok a strach,
  • mať problémy so spánkom, alebo - naopak - spať príliš veľa, najmä počas dňa,
  • jesť viac, alebo menej ako obyčajne,
  • priberať na hmotnosti, alebo chudnúť a strácať záujem o život,
  • cítiť sa po celý čas unavený (najmä po akejkoľvek aktivite).

Tieto pocity bývajú obvyklé. Vo väčšine prípadov doznejú po niekoľkých mesiacoch po infarkte alebo po operácii srdca. Problémy v sexuálnej oblasti môžu narastať, ak podľahnete depresii. Strata túžby často pramení z neopodstatneného strachu, že sex vám zapríčiní srdcové problémy. Partneri preto neraz prestanú so sexuálnym životom na celé mesiace, dokonca až roky. Poraďte sa so svojím lekárom. Ľudia, ktorí sú depresívni dlhšie ako tri až šesť mesiacov po infarkte alebo operácii srdca majú k sexu ďalej a majú z neho menej radosti ako tí, ktorí sa s depresiou vysporiadajú ľahšie.