Krvný tlak

Cholesterol

Srdcová arytmia

Cukor

Kakao

Na základe súčasných výskumov sa predpokladá, že kakao pôsobí preventívne proti najrozšírenejším ochoreniam v súčasnosti - srdcovým chorobám. Ľuďom, ktorý tento nápoj pravidelne pijú, hrozí až o päťdesiat percent nižšie riziko úmrtia na srdcovocievne choroby či rakovinu v porovnaní s tými, ktorí si ho nedoprajú vôbec. Okrem kalorickej a stimulačnej hodnoty tohto nápoja, keďže obsahuje theobromin a kofeín, skrýva v sebe kakao aj látky, ktoré znižujú krvný tlak.

Tajomstvo kakaovníkového stromu

Základnou zložkou pre výrobu čokolády je kakaové maslo, kakao sa pripravuje z kakaového prášku. Obe tieto suroviny sa získavajú pražením a mletím kakaových bôbov. Ich hlavným dodávateľom na svetový trh sú africké krajiny. Bôby rastú na malých stálo zelených stromoch, ktorým dal známy botanik Karl von Linne prekrásny latinský názov Theobroma, čo znamená "jedlo bohov".

Kakaovníkový strom pochádza z amerických dažďových pralesov. Objavili ho pred viac ako dvoma tisícmi rokov, ale jeho plody vo väčšej miere začali využívať až pôvodní obyvatelia Mexika - Aztékovia a Máyovia. Nápoj, ktorí pripravovali z kakaových bôbov však nemožno s dnešným kakaom ani porovnať. Aztékovia si totiž tento hustý nápoj s penou dochucovali miesto cukru chilli korením alebo vanilkou. Z aztéckeho názvu xocolati pochádza aj názov čokolády. Prvým Európanom, ktorý sa s kakaovými bôbmi stretol, bol v roku 1502 Krištof Kolumbus, počas svojej štvrtej plavby do Ameriky. Na starom kontinente kakaový nápoj spočiatku nenašiel veľa prívržencov. Až keď ho v Španielsku začali ochucovať cukrom a škoricou, stalo sa kakao pochúťkou majetných ľudí. V sedemnástom storočí bolo kakao spoločne s čokoládou na anglickom kráľovskom dvore podávané dokonca ako afrodiziakum.

Profesor Norman Hollenberg z Harvardskej lekárskej školy je po rokoch strávených skúmaním účinkov kakaa na ľudí v Paname presvedčený, že určitá látka nachádzajúca sa v kakau môže mať pre zdravie verejnosti ešte väčší význam ako napríklad penicilín. Hollenberga zaujalo, že najčastejšie smrteľné ochorenia obyvateľov vyspelých krajín sa tu objavujú u menej ako desiatich percent ľudí. Patrí medzi ne mŕtvica, zlyhanie srdca, rakovina a cukrovka. Samozrejme, hneď si všimol, že miestni obyvatelia sú náruživí milovníci kakaových nápojov. Za týždeň dokážu vypiť až 40 šálok kakaa.

O vplyve látok obsiahnutých v kakau na naše srdce prebehlo dokonca aj samostatné sympózium na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti. Holandskí vedci, ktorí skúmali priaznivý vplyv kakaa na ľudský organizmus, vidia súvislosť medzi konzumáciou kakaa a nižšou predčasnou úmrtnosťou, čo je podľa nich dané látkami v kakaovej sušine. Ide o antioxidanty a látky nazvané flavonoly a ich množstvo je závislé na tom, akým spôsobom sú spracované kakaové bôby. Tieto látky zlepšujú kvalitu buniek krvných ciev a znižujú riziko vyplývajúce zo zvýšenej hladiny cholesterolu a ďalších látok, ktoré môžu viesť k infarktom, rakovine a k pľúcnym chorobám. Flavonoly patria do skupiny zdravých flavonoidov, ktoré sú tiež obsiahnuté napríklad v mnohých druhoch zeleniny a v zelenom čaji. Tieto látky sa vyskytujú okrem iného v červenom víne a pomáhajú chrániť naše cievy proti poškodeniu. Holandskí vedci svoju štúdiu opierajú o pozorovanie 470-tich starších mužov vo veku medzi 65 až 84 rokov v priebehu pätnástich rokov. Tretina z nich sa kakau vyhýbala, zatiaľ čo v ďalšej tretine najväčších konzumentov bol priemerný denný príjem čistého kakaa na osobu necelých päť gramov. Medzi rokmi 1985 a 2000 ich 314 zo sledovaných zomrelo. Tí, ktorí kakau vôbec neholdovali, umierali na tieto choroby o polovicu častejšie.

Pozor na cukor!

Kakaové nápoje patria už dlho ku kalorickým bombám. Väčšina zmesí na prípravu kakaových nápojov dnes obsahuje 40 - 80 percent cukru, čo je ešte prijateľné. Alarmujúci je však obsah 5,5 g cukru na 1 hrnček zarobeného nápoja! Pri niektorých kakaových produktoch začne kakao chutiť až vtedy, keď sa do mlieka zamieša väčšie množstvo kakaa a pridá viac cukru. Dnešní odborníci na výživu neodporúčajú kakao, kvôli vysokému energetickému obsahu, ako nápoj na uhasenie smädu, ale ako menší chod medzi dvoma jedlami. Optimálne je aj podávanie kakaa deťom pri raňajkách.

Čisté kakao sa dáva dnes do práškových nápojov len veľmi šetrne. Kedysi bol obsah čistého kakaa kritériom na posúdenie kvality, dnes sa jeho vysoký podiel hodnotí negatívne: čisté kakao obsahuje potenciálne rakovinotvorný akrylamid (viac o akrylamide na www.spotrebitel.cz)

Čokoláda je dobrá nielen na nervy, ale aj na zuby. Látky obsiahnuté v kakaovom prášku obaľujú naše zuby a chránia ich pred zubným kazom. Preto by kakao a čokoláda by mohli byť v budúcnosti používané ako prevencia proti zubnému kazu. Americké štúdie totiž ukazujú, že kakao obsahuje látky, ktoré vyrovnávajú cukrom vyvolanú kyslosť v ústach. Týmto spôsobom sa zmierňuje proces demineralizácie, ktorá je zodpovedná za tvorbu zubných kazov. Stomatológovia však zatiaľ nenabádajú k väčšej konzumácii čokolády. Zatiaľ sa uvažuje len o pridaní extraktu z kakaových bôbov do zubnej pasty.

Kakao, rovnako ako čokoláda, má blahodarný účinok na náš imunitný systém. Napriek tomu, že sa to zdá neuveriteľné, meranie hladiny imunoglobulínu A v slinách ukazuje, že konzumovanie kakaových výrobkov povzbudzuje tvorbu tejto protilátky, a má tak naozaj pozitívny vplyv na našu odolnosť voči chorobám.

"Ak sa naše pozorovania v budúcnosti potvrdia, môžme bez preháňania povedať, že stojíme pred jedným z najdôležitejších zistení v histórii medicíny," vyhlásil profesor v štúdii, ktorú zverejnil žurnál Chemistry & Industry. Podľa Hollenbergových zistení je kakao veľmi bohaté na látku epicatechín.

"Súhlasím, že penicilín a anestézia sú ohromne dôležité. Ale epicatechín by nás mohol zbaviť štyroch z piatich najčastejších ochorení v západnom svete," povedal Hollenber. Dokonca tvrdí, že epicatechín je taký dôležitý, že by sa mal považovať za vitamín. Okrem kakaa sa nachádza aj v čaji, víne, horkej čokoláde a v niektorom ovocí a zelenine.

"Spojivo medzi diétou bohatou na epicatechín a nízkym rizikom smrteľných ochorení je také silné, že by si zaslúžilo ďalší výskum. Môže to byť aj tak, že epidémia týchto ochorení je dôsledkom nízkeho prísunu epicatechínu," myslí si odborník na výživu Daniel Fabricant. Treba však dodať, že epicatechín má horkú chuť, preto sa z väčšiny bežných výrobkov obsahujúcich kakao odstraňuje.